Κοπεγχάγη

Νίκη που την έφερε ακόμα πιο κοντά στην κορυφή κατάφερε να πετύχει η Κοπεγχάγη, με 1-0 στην έδρα της Νόρτζελαντ. Στα του Γιουρόπα Λιγκ, οι Δανοί σε ένα ματς όπου «έκλεινε» προς το Χ, μπόρεσαν να πάρουν πολύ σημαντική νίκη, με 1-0 στην Ελβετία κόντρα στην Λουγκάνο χάρις σε γκολ του Τόμσεν στο 27ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Σόλμπακεν βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-3 και 9 βαθμούς.

Στάγκε (μέσος), Ζέκα (μέσος) και Βιντ (επιθετικός) θεωρούνται πολύ σημαντικές απουσίες. Επίσης θα λείψουν και οι αναπληρωματικοί Μπέντνερ (επιθετικός) και Μποϊλέσεν (αμυντικός).

(4-4-2): Γιόνσον - Μπέγκστον, Παπαγιαννόπουλος, Νέλσον, Βαρέλα - Ντάραμι, Φαλκ, Μονυτραζίγια, Φίσερ - Εντόι, Μίκαελ.

Μάλμε

Το πρωτάθλημα στην Σουηδία έχει τελειώσει και πλέον η Μάλμε δίνει φιλικές αναμετρήσεις με στόχο να κρατηθεί σε αγωνιστική ετοιμότητα. Στον τελευταίο φιλικό αγώνα νίκησε εμφατικά με 5-0 στην έδρα της Λίνκολν. Για τον θεσμό του Europa League, σε ένα ματς «ροντέο» , κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη με 4-3, εντός έδρας απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Συνεχής εναλλαγή του σκορ στην αναμέτρηση, «σωτήρας» ο Ρόσενμπεργκ ο οποίος στα 37 του χρόνια αποτελεί «σημαία» του συλλόγου δίνοντας το «φιλί της ζωής» στο 96ο λεπτό. Στην 2η θέση του ομίλου η ομάδα του Ρόσλερ με ρεκόρ 7-6 και 8 βαθμούς.

Μπασίρου (μέσος) και Λεβίκι (μέσος) αποτελούν σημαντικές απουσίες.

(4-4-2): Ντάλιν - Σαφάρι, Μπένγκσον, Νίλσεν, Λάρσον  - Ρίεκς, Τριούστασον, Ρακίπ, Γκαλ - Μπέργκετ, Ρόσενμπεργκ.