Κολωνία

Αρκετά αξιόμαχη στην τελευταία της επίσημη υποχρέωση στο Γκεζελκίρχεν, δεν το έβαλε κάτω ακόμα κι όταν η αντίπαλος της Σάλκε προηγήθηκε κι επιβραβεύτηκε με το βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε ένα γκολ του Χέκτορ στο 91ο λεπτό της συνάντησης. Αυτός ήταν ο πρώτος κερδισμένος βαθμός για τους Τράγους μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες και τους επέτρεψε να πάνε με σχετική ηρεμία στη μικρή διακοπή, δεν παύουν όμως να βρίσκονται σε δύσκολη φάση όσο φιγουράρουν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Must win το σημερινό παιχνίδι και για τον προπονητή Μπάιερλοτσερ, για τον οποίο υπάρχει μόνιμα γκρίνια.

Τιμωρημένος ο Μερέ (Α), τραυματίες οι μέσοι Ντρέξλερ και Βερστρέτε.

Πάντερμπορν

Το χαμένο πέναλτυ του Ζολίνσκι στο 80ο λεπτό της κόστισε στην ουσία το βαθμό της ισοπαλίας κατά τη φιλοξενία της Μάιντζ αφού δε βρήκε αντίστοιχη ευκαιρία στον υπολειπόμενο χρόνο γνωρίζοντας ακόμα μία ήττα (1-2), την τέταρτη συνεχόμενη. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους μπλε που παραμένουν καθηλωμένοι στον πάτο της κατάταξης με μόλις έναν κερδισμένο βαθμό, επιθετικά αποδίδουν αλλά η αχίλλειος πτέρνα δεν είναι άλλη από την άμυνα που πνέει σταθερά τα λοίσθια. Προσπαθεί ο Μπάουμγκαρτ με αλλεπάλληλες αλλαγές να αλλάξει την κατάσταση, όμως το φτωχό ρόστερ δίνει περιορισμένες λύσεις.

Θα απουσιάσει ο βασικός κεντρικός αμυντικός Χινεμάιερ.