Κολωνία

Ούτε στο Άλτε Φουστεράι εμφάνισε καλή εικόνα, μάλιστα ενώ πήρε εκείνη το προβάδισμα στο σκορ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Ντούντα, μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη δέχτηκε δύο τέρματα και εν τέλει ηττήθηκε δίκαια με σκορ 2-1 από την Ουνιόν Βερολίνου. Μόλις ένας κερδισμένος βαθμός σε πέντε αγωνιστικές για τους Τράγους που ολοένα και χάνουν έδαφος στην κατάταξη, εάν δε βελτιωθούν άμεσα, κινδυνεύουν να επιστρέψουν στα αλώνια της δεύτερης κατηγορίας. Εν τω μεταξύ, πολύ φτωχή είναι η συγκομιδή τους στο γήπεδό τους φέτος (1-4-7 με 7/12 over).

Tιμωρημένος ο Χορν (Α), τραυματίες οι Μπορνό (Α) και Άντερσον (Ε).

Ντόρτμουντ

Ξεπέρασε γρήγορα την ήττα στο Klassiker καταγάγοντας μία επαγγελματική νίκη (2-0) επί της Χέρτα Βερολίνου στη Βεστφαλία με θύτες τους Μπραντ και Μουκοκό. Οι κιτρινόμαυροι αν μη τι άλλο είναι πολύ βελτιωμένοι τον τελευταίο μήνα και έχουν ξεκινήσει για τα καλά την αντεπίθεση που μπορεί να τους φέρει εντός της προνομιούχου τετράδας αφού θα είναι μεγάλο πλήγμα εάν δεν το καταφέρουν. Παράλληλα, η Μπορούσια έμαθε τον αντίπαλο της στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ και τα μαντάτα δεν ήταν και τόσο καλά (Μάντσεστερ Σίτυ). Ή του ύψους ή του βάθους στις εξόδους της η Ντόρτμουντ (6-1-6 με 9/13 over).

Αμφίβολοι είναι οι Χούμελς (Α) και Ρόις (Μ).

Bet Info - Ντόρτμουντ

Και στα 5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ πέτυχε τουλάχιστον δύο γκολ.