Κάρντιφ

Απογοητευτική εμφάνιση από την Κάρντιφ στην έδρα της Γουέστ Χαμ με αποτέλεσμα την ήττα με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς, απείλησαν την εστία του Φαμπιάνσκι ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Ραλς στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος δεν εμφανίστηκαν το ίδιο ανταγωνιστικοί, εμφάνισαν πολλά αμυντικά προβλήματα με αποτέλεσμα να δεχθούν τρία εύκολα γκολ. Το γκολ του Μέρφι στο 95ο λεπτό δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση. Στην 16η θέση της βαθμολογίας πλέον η Κάρντιφ με ρεκόρ 14-30 και μόλις 11 βαθμούς.

Απόντες για μία ακόμα αγωνιστική οι Ρίτσαρντς (μέσος) και Ζοχορέ (επιθετικός).

Σαουθάμπτον

Ήττα και για την Σαουθάμπτον στο «Γουέμπλεϊ» απέναντι στην Τότεναμ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί στην αναμέτρηση, έχασαν πολλές ευκαιρίες καθώς ο Γιορίς ήταν εξαιρετικός ενώ είχαν και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση. Πλήρωσαν την αδύναμη αμυντική τους γραμμή για μία ακόμα αγωνιστική και έτσι έφυγαν από το Λονδίνο για ακόμα μία φορά ηττημένοι. Στην 18η θέση της βαθμολογίας η Σουθάμπτον με ρεκόρ 13-29 και 9 πόντους. Νέος τεχνικός της ομάδας ο Χασεχούτι ο οποίος έπιασε κατευθείαν δουλεία με στόχο να παρουσιάσει ανταγωνιστική την ομάδα του.

Εκτός για μία ακόμα αγωνιστική οι Λονγκ (επιθετικός) και Ομπαφέμι (μέσος). Αμφίβολος ο Μπέτραντ (μπακ) ο οποίος χτύπησε στην αναμέτρηση με την Τότεναμ.