Κάρντιφ

Σε ένα ματς το οποίο ήταν ιδιαίτερα φορτισμένο λόγω της απώλειας του προέδρου της Λέστερ, η Κάρντιφ δέχθηκε εντός έδρας ήττα από τις «Αλεπούδες» με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Γκρέι με όμορφο σουτ στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έτσι δίκαια δέχθηκαν την ήττα. Έτσι συμπλήρωσαν μία σειρά 11 αγώνων εκ των οποίων έχουν χάσει τα 8 ματς , κάτι που τους φέρνει σε δύσκολη βαθμολογική θέση καθώς βρίσκονται στην 19η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-24 και μόλις 5 βαθμούς.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα θα λείψουν οι  Μέντεζ, Ρίτσαρντς και Ζοχορέ ενώ ο Άρτερ είναι τιμωρημένος.

Μπράιτον

Χωρίς να απειλήσει την αντίπαλη εστία η Μπράιτον έχασε με «κάτω τα χέρια» στην έδρα της Έβερτον με 3-1. Ένα ματς με κύριο πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον ο οποίος πέτυχε δύο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 26ο λεπτό μετά από εξαιρετικό πλάσε του Βραζιλιάνου για να μειώσουν στο 33ο με καρφωτή κεφαλιά του Ντανκ. Στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η ποιότητα των «Ζαχαρωτών» χωρίς τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αντίδραση. Πλέον η Μπράιτον βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-16 και 14 βαθμούς.