Κάδιθ

Σημαντικό τρίποντο κατάφερε να πάρει η Κάντιθ, στην έδρα της ποιοτικής Χετάφε με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σωστή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του ματς δίχως να δεχθούν γκολ από τους φιλοξενούμενους, βγήκαν σωστά και με αξιώσεις στην αντεπίθεση καταφέρνοντας εν τέλει να βρουν και το γκολ στο 64ο λεπτό του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Κερβέρα βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-45, έχοντας 35 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Άλεξ (μέσος) και ο μακροχρόνια απών Κεζάντα (αμυντικός).

Θέλτα

Σε ένα ματς «όνειρο» για κάθε ποδοσφαιρόφιλο, η Θέλτα ηττήθηκε εντός έδρας με 4-3 από την Σεβίλλη. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα σε τρία λεπτά με δύο γκολ του Άσπας. Στη συνέχεια ισοφαρίστηκε ωστόσο κατάφερε να βρει και πάλι την απάντηση με τον Μέντεθ πριν την λήξη του πρώτου μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της ομάδας του Κουντέτ δεν ήταν ανάλογη. «Κόστισαν» τα πολλά αμυντικά κενά με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρία γκολ παίρνοντας παράλληλα και το τρίποντο. Στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Αργεντίνου κόουτς με ρεκόρ 41-48, έχοντας 37 βαθμούς.

Εκτός οι Αλβάρεζ (τερματοφύλακας), Μπλάνκο (τερματοφύλακας), Φερέιρα (επιθετικός), Μίνα (επιθετικός) και Σολάρι (μέσος). Αμφίβολος ο αναπληρωματικός Μορ (επιθετικός).