Κάδιθ

Σε μία αδιάφορη για την ίδια αναμέτρηση, η Κάντιθ το «πάλεψε» ωστόσο δέχθηκε την ήττα, στην έδρα της Οσασούνα με 3-2. Η ομάδα του Κερβέρα ισοφάρισε προσωρινά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δίχως να αφήσει καλές εντυπώσεις για όλο το υπόλοιπο β' μέρος, δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε έντεκα λεπτά. Σταθερά στη 12η θέση παραμένει η «αρμάδα» του Ισπανού τεχνικού με ρεκόρ 33-53 και 43 βαθμούς.

Πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον Ακάπο (αμυντικός), εκτός και οι Άλεξ (μέσος), Κάλα (αμυντικός), Κεζάντα (αμυντικός) και Σάνσεζ (μέσος).

Έλτσε

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Έλτσε, με 2-0 αυτή τη φορά εντός έδρας κόντρα στην Αλαβές. Δεν μπορούν να βρουν σταθερότητα με τίποτα οι γηπεδούχοι οι οποίοι εμφάνισαν και πάλι αμυντικά κενά τα οποία και «στοίχισαν». Δεν σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι η ομάδα του Εσκρίμπα που πρέπει να αλλάξει πράγματα για να συνεχίσει να διατηρεί ελπίδες για παραμονή στη κατηγορία. Πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-54 και 30 βαθμούς, στο -3 από την σωτηρία.

Εκτός παραμένει για τρίτο σερί παιχνίδι ο βασικός Μοχίκα (αμυντικός).