Κάδιθ

Πέντε ήττες και δύο ισοπαλίες το τελευταίο διάστημα για την Κάντιθ και πλέον αρχίζει να «μπλέκει» σιγά σιγά όσον αφορά την υπόθεση παραμονής. Έχασε στις λεπτομέρειες εντός έδρας από τη Μπέτις με 1-0, παραμένοντας με μία μόλις νίκη από τα μέσα Δεκέμβρη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο, εντέλει χρειάστηκαν την καρφωτή κεφαλιά του Χουάνμι, ύστερα από την εξαιρετική σέντρα του Έμερσον, προκειμένου να πάρουν την πολύτιμη αυτή νίκη.

Εκτός σταθερά ο αμυντικός Ακαπό.

Bet Info - Κάδιθ

4/5 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της έληξαν με over 3.5.

Εϊμπάρ

Για 8η σερί αγωνιστική η Εϊμπάρ έμεινε μακριά από τις νίκες αφού την προηγούμενη εβδομάδα «κόλλησε» στο 1-1 εντός με την Ουέσκα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ όταν στο 81′ ο Μαφέο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σάντρο με γυριστό έγραψε το 0-1. Αλλά δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση για την Εϊμπάρ με τον Ντιοπ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κόρνερ του Γκαρσία. Πλέον, στους 22 βαθμούς, ισοβαθμεί  με Αλαβές και Βαγιαδολίδ.