Κάλιαρι

Πέρασε διά πυρός και σιδήρου αλλά βγήκε νικήτρια στο μεσοβδόμαδο ματς με την Ελλάς Βερόνα χάρη σε γκολ στο 93ο λεπτό της αναμέτρησης και πήρε το εισιτήριο (2-1) για την επόμενη φάση του Κυπέλλου. Νωρίτερα οι νησιώτες είχαν προσπαθήσει αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα στο Τορίνο γνωρίζοντας μία ήττα (2-0) εντός προγράμματος από τη Γιουβέντους και σήμερα η νίκη κόντρα στη νεοφώτιστη Σπέτσια είναι μονόδρομος προκειμένου να μη χαθεί από νωρίς η επαφή με την προνομιούχο πρώτη εξάδα της κατάταξης. 2-0-1 με 2/3 under ο μέχρι σήμερα απολογισμός στην πρωτεύουσα της Σαρδηνίας.

Γοδίν (Α) και Σιμεόνε (Ε) δεν υπολογίζονται.

Σπέτσια

Ακόμα πιο δύσκολη ήταν η πρόκριση της Σπέτσια στην επόμενη φάση του Κυπέλλου καθώς επικράτησε στην παράταση της Μπολόνια με σκορ 2-4 (κανονική διάρκεια 2-2) κι ενώ η αντίπαλος της έχασε πέναλτυ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Στα ύψη η ψυχολογία μετά το αποτέλεσμα αυτό, τη στιγμή που οι νεοφώτιστοι τα πάνε εσχάτως καλά και στο καμπιονάτο έχοντας μόλις μία ήττα στις πέντε πιο πρόσφατες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Μάλιστα στο τελευταίο τους παιχνίδι απέσπασαν ισοπαλία (0-0) από την ισχυρή Αταλάντα, έστω κι αν η άμυνα τους δοκιμάστηκε, πολύ καλή η εκτός έδρας παρουσία τους (2-1-1 με 3/4 over).

Φερέρ (Α), Ντελ Όρκο (Α), Βέρντε (Ε), Γκαλαμπίνοβ (Ε) είναι απόντες.