Κάλιαρι

Αρκετά καλό το πρώτο ημίχρονο της στο Ολίμπικο που επισφραγίστηκε με το γκολ του Σιμεόνε στο 45' που την έβαλε μπροστά στο σκορ, η επανάληψη όμως δεν ήταν αντίστοιχη καθώς άφησε τη Λάτσιο την πρωτοβουλία του παιχνιδιού κι  εν τέλει έμεινε με άδεια χέρια (2-1). Οι νησιώτες έμειναν για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τρίποντο, υποχώρησαν στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα τερματίσουν στο δεύτερο μισό της τελικής κατάταξης σε μία προφανώς αποτυχημένη σαιζόν με βάση τη μεταγραφική τους ενίσχυση. Μέτριες οι επιδόσεις στη Σαρδηνία (6-4-7 με 9/17 over) στο καμπιονάτο.

Πελεγκρίνι (Α), Ναιγκολάν (Μ) δεν είναι διαθέσιμοι απόψε.

Ουντινέζε

Μπορεί η αγωνιστική υποχρέωση με την πρωταθλήτρια Γιουβέντους να ήταν αυξημένης δυσκολίας, η Ουντινέζε όμως κατάφερε να πραγματοποιήσει την έκπληξη φτάνοντας στη νίκη (2-1) και μάλιστα με ανατροπή χάρη στα τέρματα των επιθετικών Νεστορόφσκι και Φοφανά. Το νικητήριο τέρμα σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και ήταν πολύ σημαντικό καθώς διατήρησε τους μπιανκονέρι στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και με δεδομένο ότι απομένουν τρεις αγωνιστικές η παραμονή θεωρείται σχεδόν δεδομένη πλέον. Όχι και τόσο καλές οι επιδόσεις εκτός Φρίουλι (4-3-10 με 9/17 under).

Tιμωρημένος ο Εκόνγκ (Α), τραυματίες οι Γιάγιαλο (Μ), Μαντραγκόρα (Μ).