Ιταλία

Άρεσε η νέα Εθνική του Ρομπέρτο Μαντσίνι στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO στο Φρίουλι, καθώς επικράτησε με άνεση (2-0) της Φινλανδίας. Με μπόλικες αλλαγές οι ατζούρι που βρίσκονται σαφέστατα σε φάση ανανέωσης, το σκορ άνοιξε ο μέσος της Κάλιαρι Μπαρέλα με εκτός περιοχής σουτ ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε από τον νέο και φέρελπι Κεν. Το αποψινό ματς θα διεξαχθεί στο στάδιο Ένιο Ταρντίνι της Πάρμα και αναμένεται να συγκεντρώσει πολύ κόσμο, παρά τη χαμηλή δυναμικότητα του αντιπάλου, ενώ σύμφωνα με τα ρεπορτάζ από τη γειτονική χώρα ο προπονητής Μαντσίνι θα προβεί σε μερικές αλλαγές σε σχέση με το ματς του Σαββάτου.

Iταλία (4-3-3) : Ντοναρούμα - Σπινατσόλα, Κιελίνι, Μπονούτσι, Πιτσίνι - Ζανιόλο, Ζορζίνιο, Μπαρέλα - Μπερναντέσκι, Κουαλιαρέλα, Κεν

Λιχτενστάιν

Έπαιξε με φουλ άμυνα στο δικό της ένα τρίτο του γηπέδου φιλοξενώντας την κατά πολύ ανώτερη Εθνική Ελλάδος αλλά όταν δέχτηκε γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δε μπόρεσε να διαχειριστεί το παιχνίδι. Στην επανάληψη, η ομάδα του Λιχτενστάιν δε μπόρεσε να φανεί απειλητική, αντίθετα η δική της εστία βομβαρδίστηκε από τη φιλοξενούμενη και το τελικό 0-2 μάλλον την κολακεύει σε σχέση με τη συνολική εικόνα του ματς. Ακόμα πιο δύσκολο ασφαλώς το έργο απόψε στην Ιταλία, στόχος του συγκροτήματος του Ισλανδού τεχνικού Κόλβιντσον είναι να μείνει το τελικό σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Λιχτενστάιν (4-1-4-1) : Buchel - Goppel, Rechsteiner, Kaufmann, Wolfinger - Wieser - Salanovic, Polverino, Buchel, Hasler - Gubser