Ισπανία

Η εξέλιξη του ντέρμπυ στη Στοκχόλμη ανάμεσα στις δύο κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες του τρίτου Ομίλου ήταν αρνητική για τους Ισπανούς οι οποίοι υπέστησαν μία μάλλον απρόσμενη ήττα (2-1) από τη Σουηδία παρά το γεγονός ότι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σολέρ μόλις στο πέμπτο λεπτό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν απάντηση στο προβάδισμα αυτό αλλά και συνολικά εξουδετέρωσαν τα επιθετικά ατού των Ιβήρων που δεν μπόρεσαν να ξεδιπλωθούν ιδανικά ώστε να σκοράρουν ξανά. Πλέον η ομάδα του Λουίς Ενρίκε βρίσκεται σε θέση αουτσάιντερ σε σχέση με την πρώτη θέση καθώς είχε πετάξει και δύο βαθμούς στην πρεμιέρα με την Εθνική Ελλάδος και κατά συνέπεια απόψε θα κυνηγήσει μία εμφατική νίκη απέναντι στην ουραγό Γεωργία.

Γεωργία

Η ισοπαλία στην έδρα της Εθνικής Ελλάδας είχε δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες εν όψει της συνάντησης με την ομάδα του Κοσόβου που διεξήχθη την Πέμπτη στο παραθαλλάσιο Μπατούμι, όμως αυτές διαψεύστηκαν. Υπερβολικά αγχωμένοι οι γηπεδούχοι, ειδικά όταν το παιχνίδι ''στράβωσε'' στο 18ο λεπτό όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ έδειξαν ανίκανοι να διαχειριστούν την κρισιμότητα της αναμέτρησης και ουσιαστικά είδαν τους φιλοξενούμενους να τους υποχρεώουν σε μία επώδυνη ήττα (0-1). Μπορεί οι Καυκάσιοι να μην είχαν ποτέ ρεαλιστικές πιθανότητες για την πρώτη δυάδα, ήλπιζαν όμως πως τουλάχιστον θα αποφύγουν την τελευταία θέση, για την οποία πλέον είναι το φαβορί.