Ισπανία

Έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο η Ισπανία, στο Σαν Σίρο καταφέρνοντας να νικήσει με 2-1 την Ιταλία, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό του Nations League. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό, κατάφεραν να προηγηθούν με τον Τόρες στο 17ο λεπτό ενώ εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στο 42ο λεπτό, με τον παίκτη της Μάντσεστερ Σίτι να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα στο 47ο. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ενρίκε έκανε κυρίως διαχείριση δυνάμεων αν και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το τελικό σκορ.

Εκτός παραμένει ο Μοράτα (επιθετικός).

Simon; Azpilicueta, Laporte, P. Torres, Alonso; Koke, Busquets, Gavi; Sarabia, Torres, Oyarzabal

Γαλλία

Τεράστια ανατροπή κατάφερε να πραγματοποιήσει η Γαλλία στο Τορίνο νικώντας με 3-2 το Βέλγιο. Οι παίκτες του Ντεσάμπ μπήκαν μουδιασμένα στην αναμέτρηση και πριν τον καταλάβουν βρέθηκαν να χάνουν με δύο τέρματα στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές με τον Μπενζεμά αρχικά να μειώνει στο 62ο λεπτό και τον Μπαμπέ να ισοφαρίζει στο 69ο από το σημείο του πέναλτι. Την μεγάλη ανατροπή έκανε με όμορφο σουτ ο Τέο Ερνάντεζ στο 90ο λεπτό τρία λεπτά μετά την ακύρωση τέρματος του Λουκάκου.

Σταθερά εκτός ο Καντέ (μέσος) λόγω Covid, δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα.

Lloris; Kounde, Varane, L. Hernandez; Pavard, Pogba, Tchouameni, T. Hernandez; Griezmann; Mbappe, Benzema