Ίντερ

Έρχεται από πολύ μεγάλη νίκη - από πλευράς ουσίας αλλά και ψυχολογίας - μέσα στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια χάρη σε γκολάρα του Μπρόζοβιτς στο 94ο λεπτό. Προηγουμένως οι νερατζούρι είχαν δημιουργήσει αρκετές φάσεις, ενώ το VAR ακύρωσε από ένα τέρμα σε κάθε ομάδα με το τελικό αποτέλεσμα να είναι μάλλον δίκαιο για το συγκρότημα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Ο Ιταλός προπονητής είδε την ομάδα του να παίρνει δύο σπουδαία αποτελέσματα αυτήν την εβδομάδα με γκολ στα τελευταία λεπτά και σε κάθε περίπτωση το κλίμα στην πρωτεύουσα της Λομβαρδίας βελτιώθηκε σημαντικά και το άγχος λιγόστεψε από παίκτες και Σπαλέτι.

Εκτός ο αμυντικός Βρσάλικο.

Φιορεντίνα

Καλύτερη από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό της φιλοξενούμενης στο Αρτέμιο Φράνκι ΣΠΑΛ, μολονότι αντιμετώπιζε μία αρκετά κλειστή άμυνα κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα (Κιέζα, Μιλένκοβιτς, Πιάτσα) και να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση (3-0). Μάλιστα οι βιόλα είχαν αρκετές ακόμα καλές φάσεις για να πετύχουν περισσότερα γκολ, τη στιγμή που η άμυνα τους στάθηκε περίφημα απέναντι στους επιθετικούς της ομάδας από τη Φεράρα. Σε γενικές γραμμές η εκκίνηση των Τοσκανών στο φετινό πρωτάθλημα είναι πολύ δυναμική και τους βρίσκει στην τρίτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης μετά από 4 αγωνιστικές.