Γρανάδα

Τυχερή θα πρέπει να αισθάνεται με τον βαθμό της ισοπαλίας η Γρανάδα, στην έδρα της Βιγιαρεάλ, σε μία αναμέτρηση όπου δεν υπήρξαν τέρματα (0-0). Απειλήθηκε αρκετές φορές δίχως να απειλήσει η ομάδα του Μορένο που αρκέστηκε κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα. Μάλιστα, ο Ισπανός κόουτς σε δηλώσεις του μετά την αναμέτρηση είπε πως θα ήταν ένα άδικο αποτέλεσμα αν η ομάδα του έπαιρνε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η Γρανάδα ενισχύθηκε μεταγραφικά καθώς αποκτήθηκε ο Λουίς Μαξιμιλιάνο (τερματοφύλακας) από την Σπόρτινγκ.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Ετέκι (μέσος) και Λοθάνο (αμυντικός).

Βαλένθια

Με τρίποντο ξεκίνησε στο φετινό πρωτάθλημα η Βαλένθια, με 1-0 κόντρα στη Χετάφε. Παρότι βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο μόλις από το 3ο λεπτό μετά από την κόκκινη που δέχθηκε ο Γκιγιαμόν, οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σολέρ στο 11ο λεπτό διατηρώντας το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Εκτός οι σημαντικοί Σίλεσεν (τερματοφύλακας), Ντομενίκ (τερματοφύλακας), Γκιγιαμόν (αμυντικός), Λάτο (αμυντικός), Λι (μέσος), Μουσά (μέσος) και Πιτσίνι (αμυντικός).