Γρανάδα

Η Γρανάδα προέρχεται απο ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας με 2-1 κόντρα στην Μπιλμπάο, αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ουσιαστικά στις καθυστερήσεις. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Σανσέτ γύρισε από αριστερά στον Βιγιαλίμπρε, που με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Μπιλμπάο. Ωστόσο, στο 78′ ο Πουέρτας έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από αριστερά και ο Μολίνα σκόραρε με κεφαλιά σε κενό τέρμα για το 1-1. Το ματς δεν είχε τελειώσει εδώ όμως, καθώς στο 90+2’ ο Μπερενγκέρ με ένα πανέμορφο σουτ από πλάγια αριστερά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Μπιλμπάο.

Εκτός οι αμυντικοί Λοθάνο, Νέβα και Σάντσεθ, οι χαφ Μίγια και Σόρο ενώ απο την «αιχμή» του δόρατος θα λείψουν οι Σουάρεθ και Ματσίς.

Bet Info - Γρανάδα

4/5 G/G και over 2.5 προσφάτως.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Λεβάντε για τη Σοσιεδάδ, η οποία πλέον χωρί την Ευρώπη έχει όλο το χρόνο να αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα. Έτσι, η ομάδα του Ιμανόλ Ιλγκουαθίλ μετά τη σημαντική ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μόνο ως κακό αποτέλεσμα δεν θεωρείται, πήρε ακόμα ένα «τρίποντο», το 4ο στα τελευταία της πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Με αποτέλεσμα να πλησιάσει την 4η Σεβίλλη στους τρεις πόντους, ούσα η ίδια στην 5η θέση με 45 βαθμούς.