Γρανάδα

Ζωντανοί στη μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο έμειναν οι Ανδαλουσιανοί, ύστερα από το σπουδαίο διπλό στη Χώρα Των Βάσκων, τρεις αγωνιστικές από το φινάλε του πρωταθλήματος στη La Liga κερδίζοντας τη Σοσιεδάδ εκτός έδρας με 3-2. Στο 21ο λεπτό η Γρανάδα άνοιξε το σκορ με τον Αντόνιο Πουέρτας. Λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, 0 35χρονος Ρομπέρτο Σολδάδο, διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων και έφτασε τα 7 τέρματα στην κατηγορία. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μικέλ Μερίνο έβαλε γρήγορα ξανά τους Βάσκους στο παιχνίδι και στο 83ο λεπτό, ο Ογιαρθάμπαλ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (2-2).  Η Γρανάδα όμως δεν τα παράτησε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πορτογάλο αμυντικό, Ντομίνγκος Ντουάρτε, ο οποίος είχε να σκοράρει από τον Οκτώβριο (2-3, 88ο λεπτό).

Εκτός οι αμυντικοί Λοθάνο και Μαρτίνεθ, το ίδιο και ο Γκοναλόνς.

Bet Info - Γρανάδα

3/4 goal/goal και over 2.5 προσφάτως.

Ρεάλ Μαδρίτης

Τις οκτώ σερί νίκες στο πρωτάθλημα έφτασε η Ρεάλ Μαδρίτης που δείχνει έτοιμη να πανηγυρίσει ένα ακόμη πρωτάθλημα. Ενδεικτικό είναι ότι της αρκούν μία νίκη και δύο ισοπαλίες για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Πέντε βαθμοί επί της ουσίας για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Στο 11′ η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον γνωστό της τρόπο. Με το τρίτο της πέναλτι σε ισάριθμα ματς και τέταρτο στα τελευταία έξι, η «Βασίλισσα» έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση του Μπενζεμά (ελλείψει Ράμος). Ακολούθησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για την Αλαβές με τον Χοσέλου αλλά το σκορ παρέμεινε στο 1-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι σκόραραν νωρίς και κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Συγκεκριμένα, στο 51′ ο Ασένσιο σκόραρε από πάσα του Μπενζεμά, το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Γάλλο αλλά με υπόδειξη του VAR μέτρησε και το 2-0 ήταν γεγονός.