Γρανάδα

Την μόλις δεύτερη φετινή της ήττα «γνώρισε» στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Γρανάδα. Η «Γκρανά» αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης, σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, μόλις στο 2' βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, από το ξεκίνημα μάλιστα βρέθηκε και υπό την υπεροχή των γηπεδούχων, δέχθηκε αρκετή πίεση στα καρέ της, δεχόμενη ακόμη δύο γκολ σε 45+1' και 61' δέχθηκε το εις βάρος της 3-0, στην συνέχεια όμως εκμεταλευόμενη δύο «παιδικά» λάθη της αντίπαλης άμυνας και με σκόρερ τους Μασίς στο 69' με πέναλτι και Ντουάρτε στο 77' μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας σε 3-2, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε και τέταρτο γκολ και παράλληλα την ήττα με το τελικό 4-2. Μία ήττα λοιπόν, η οποία πέρα του ότι άφησε την ομώνυμη ομάδα από την Γρανάδα στους 14 βαθμούς, «έσπασε» και το αήττητο σερί της των πέντε αγωνιστικών, θέτοντας την με τα... «πολλά» στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο -4 από την κορυφή.

Έχοντας συνολικά πέντε απόντες θα αγωνιστεί απόψε η γηπεδούχος ομάδα, εφόσον λόγω τραυματισμών εκτός αποστολής έμειναν οι Νέιντερ Λοθάνο (Α), Φέντε Βίκο (Μ), Κουΐνι (Α) και Άνχελ Μοντόρο (Μ), ενώ λόγω καρτών εκτός έμεινε και ο Ζερμάν Σάντσεθ (Α).

Bet Info - Γρανάδα

Στο μέχρι στιγμής πρωτάθλημα, η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έχει αγωνιστεί εντός έδρας τρεις φορές, όπου και οι τρεις αυτές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν με Under 2.5.

Οσασούνα

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από καιρό πραγματοποίησε στην 8η «στροφή» του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Οσασούνα. Οι «ροχίγιος» υποδέχθηκαν εντός έδρας την Βιγιαρεάλ, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά συντηρητικά, αμφότερες δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, η φιλοξενούμενη όμως ομάδα με γκολ στο 5' βρέθηκε μπροστά με 1-0, στο δεύτερο ωστόσο ημίχρονο και οι δύο κάπως... «ανοίχτηκαν», δημιούργησαν φάσεις, αλλά οι γηπεδούχοι με μία... «βολίδα» του Ρονκάγκλια στο 46' και γκολ του Αβίλα στο 79' έφτασαν στην ανατροπή και το 2-1, το οποίο δεν άλλαξε στο μικρό υπόλοιπο του ματς κι έδωσε στην «οικοδέσποινα» τους τρεις βαθμούς της νίκης. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, η ομάδα από την Παμπλόνα άφησε πίσω τα έξι σερί αρνητικά της αποτελέσματα και επέστρεψε μετά την πρεμιέρα στα νικηφόρα... «μονοπάτια», ανεβαίνοντας αρχικά στους 11 βαθμούς και στην συνέχεια στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με έξι συνολικά ονόματα στο... «απουσιολόγιο» τους θα ταξιδέψουν στην Γρανάδα οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι γι' απόψε δεν θα μπορέσουν να υπολογίσουν στους τραυματίες Ουνάι Γκαρθία (Α), Κίκε Μπάρχα (Μ), Νταβίντ Γκαρθία (Α), Ρουμπέν Γκαρθία (Μ), Ρόμπερ Ιμπάνιεθ (Μ) και Λίγιο Καστεγιάνο (Α).

Bet Info - Οσασούνα

Από τα τέσσερα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχει δώσει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα το σύνολο του Γιακόμπα Αράσατε, όλα έχουν συνδυαστεί με Under 2.5, ενώ τα τρία τελευταία και με δύο έως τρία τέρματα σύνολο.