Γρανάδα

Άκρως απογοητευτική ήταν η εμφάνιση της Γρανάδα που ηττήθηκε με 4-0, στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο. Πραγματοποίησε τραγικό πρώτο μέρος όπου δέχθηκε τρία τέρματα, στο δεύτερο ημίχρονο  τα παράτησε δίχως να καταφέρει ποτέ να αντιδράσει. Ενισχύθηκε ιδιαίτερα μεταγραφικά η ομάδα του Μορένο με τους Εσκουδέρο (αμυντικός) και Αρίας (αμυντικός) να αποτελούν δύο ποιοτικότατους παίκτες.

Εκτός ο σημαντικός Λοθάνο (μέσος).

Μπέτις

Παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Μπέτις η οποία ηττήθηκε εντός έδρας κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, με 1-0. Έπαιξαν σωστή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης ωστόσο δέχθηκε γκολ στο 61ο λεπτό μετά από αδράνεια στα μετόπισθεν. Λίγες κινήσεις έκανε φέτος στο μεταγραφικό παζάρι η ομάδα του Πελεγκρίνι με τους Σιμπό (μέσος) και Μπεγερίν (μπακ) να ανακοινώνονται, ο τελευταίος ως δανεικός.

Εκτός ο βασικός Λαινέζ (μέσος). Αμφίβολος ο Γουίλιαν Ζοσέ (επιθετικός).