Γρανάδα

Ταξίδεψε στην έδρα της Ουέσκα και σε ένα εντελώς τρελό παιχνίδι, γνώρισε την ήττα με 3-2. Η Γρανάδα προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Κίνα, αλλά η αντίπαλος κατάφερε να ανατρέψει πλήρως το σκορ και να φτάσει προηγούμενη με 3-1 στο ημίχρονο. Όλα τα γκολ μάλιστα σημειώθηκαν από το 30' μέχρι το 45' με τους Εσκρίτσε, Πουλίδο και αυτογκόλ του Φουλκιέ. Η Γρανάδα μείωσε σε 3-2 στο 59' με τον Σόρο, αλλά στο τελευταίο μισάωρο δεν κατάφερε να βρει άλλο γκολ, με αποτέλεσμα το τρίποντο να πάει στην πλευρά των γηπεδούχων.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Γκερμάν, εκτός ο μέσος Μίγια και ο φορ Σουάρες.

Bet Info - Γρανάδα

4/5 G/G πρόσφατα.

Έλτσε

Ντέρμπι παραμονής στο Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο, με την Έλτσε να βγαίνει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και να πιάνει στη βαθμολογία την Έιμπαρ. Η Έλτσε είχε μάλιστα να πανηγυρίσει τρίποντο από τις 23 Οκτωβρίου (2-1 Βαλένθια). Ο αμυντικός της Έλτσε, Πέδρο Κάλβο, πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση που δεν είχε πολλές φάσεις. Ο 26χρονος Ισπανός πέτυχε το πρώτο φετινό γκολ και χάρισε τρεις βαθμούς χρυσάφι στην ομάδα του στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί στη κατηγορία. Μεσοβδόμαδα, σε παιχνίδι εξ' αναβολής ηττήθηκε εύκολα με 3-0 στο Καμπ Νόου κόντρα στη Μπαρτσελόνα.