Γουότφορντ

Έμεινε για ακόμα μία αγωνιστική χωρίς νίκη η Γουότφορντ που αυτή την φορά δέχθηκε την ήττα στην έδρα της Μπέρνλι με 1-0. Αν και πραγματοποίησε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ισορροπήσει τα πράγματα στο δεύτερο μέρος πραγματοποιώντας πολλές φάσεις απέναντι στην αντίπαλη εστία με κύριο δημιουργό τον Χιούγκς. Αυτό ωστόσο δεν στάθηκε αρκετό και έτσι έχασε χάρις σε γκολ του Ροντρίγκεζ στο 73ο λεπτό. Σταθερά στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πίρσον με ρεκόρ 28-46 και 28 βαθμούς.

Ντελοφέου (επιθετικός), Σαξές (μέσος) και Γιάανματ (επιθετικός) συνεχίζουν εκτός αγωνιστικής δράσης.

Σαουθάμπτον

Δεν εμφάνισε το ίδιο ανταγωνιστικό πρόσωπο η Σαουθάμπτον η οποία δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Άρσεναλ. Οι γηπεδούχοι έγιναν ελάχιστες φορές απειλητικοί προς την αντίπαλη εστία, δέχθηκαν τα γκολ με τους Νκετιά και Γουίλοκ στο 20 και 86ο λεπτό της αναμέτρησης. Δέχθηκε κόκκινη κάρτα και θα απουσιάσει ο Στέφενς, η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται σταθερά στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-54 και 37 βαθμούς.

Εκτός βρίσκονται οι σημαντικοί και τιμωρημένοι Τζενεπό (μέσος) και Στέφενς (αμυντικός) καθώς και ο Χότζμπεργκ (μέσος) ο οποίος έχει τεθεί ουσιαστικά εκτός ομάδας.