Γουότφορντ

Βρέθηκε πίσω στο σκορ μπόρεσε όμως να ισοφαρίσει και τελικά να πάρει σημαντικό βαθμό στην έδρα της Σαουθάμπτον με 1-1. Οι «Άγιοι» άνοιξα ντο σκορ στην αναμέτρηση έπειτα από σουτ του Γκαμπιαντίνι στο 20’ λεπτό. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση τους και έχασαν αρκετές προσπάθειες με τα σουτ των Ντελοφέου και Σαξές να δεσπόζουν. Τα «Ελάφια» βρήκαν τελικά το γκολ της ισοφάρισης στο 82ο λεπτό μετά από όμορφο σουτ του Χολέμπας το οποίο όμως κόντραρε στον Σοάρες και άλλαξε πορεία. Πλέον η ομάδα του Γκαρσία βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 17-14 και 20 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζει ο Κλεβερλέι (μέσος) ο οποίος όμως σιγά σιγά επιστρέφει σε κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων.

Λίβερπουλ

Νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ η Λίβερπουλ την Φούλαμ στο «Άνφιλντ» με τελικό σκορ το 2-0 το οποίο είχε διαμορφωθεί από το 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Σκόρερ των τερμάτων ο Σαλάχ έπειτα από όμορφο πάσα του Άαρνοντ στο 41ο λεπτό και ο Σακίρι με εξαιρετικό πλασέ στο δεύτερο ημίχρονο. Μεγάλη συζήτηση για το ακυρωθέν γκολ του Μίτροβιτς το οποίο θα μπορούσε να είχε αλλάξει τις ισορροπίες στο ματς. Παρόλα αυτά η ομάδα του Κλοπ έπειτα και από την γκέλα της Τσέλσι ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 23-5 και 30 βαθμούς. Μαζί με την Μάντσεστερ Σίτι κατέχουν την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Συνεχίζει μακροχρόνια απών ο Τσάμπερλειν (μέσος).