Γουλβς

Ήττα μετά από τρία συνεχόμενα επιτυχή αποτελέσματα δέχθηκε η Γουλβς, με 1-0 στην έδρα της Λέστερ. Δεν έδειξε καμία διάθεση να παίξει επιθετικά, βρέθηκε πίσω με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάρντι ενώ μπορούσε να δεχθεί και άλλο τέρμα πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Πατρίσιο ωστόσο να σώζει την Γουλβς από δεύτερο γκολ του Άγγλου στράικερ, πάλι από τα έντεκα βήματα. Λίγα πράγματα στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Ρότζερς που βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-9 και 18 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο Κάστρο (μπακ), αμφίβολος ο Κόαντι (αμυντικός) ο οποίος βρίσκεται σε καραντίνα εδώ και αρκετές μέρες.

Σαουθάμπτον

Χωρίς τον Ινγκς, η Σαουθάμπτον κατάφερε να πάρει ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά με 2-0, εντός έδρας απέναντι στην Νιουκάστλ. Προηγήθηκε από νωρίς στην αναμέτρηση με τον Άνταμς, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου ενώ «κλείδωσε» το τρίποντο με τον Άρμστρονγκ στο 82ο λεπτό. Σημαντική η επέμβαση του ΜακΚάρθι στο 86ο λεπτό, εξαιρετική η πορεία της ομάδας του Χάσενχατλ μέχρι στιγμής που βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-12 και 16 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο βασικός Ινγκς (επιθετικός) καθώς και ο μακροχρόνια τραυματίας Σαλίσου (αμυντικός).