Γουλβς

Άλλη μία νίκη ουσίας και όχι εντυπωσιασμού κατάφερε να πάρει η Γουλβς, με 1-0 στην έδρα της Λιντς. Στο πρώτο μέρος, δεν παρουσίασε ανταγωνιστική εικόνα καθώς ο αντίπαλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, κατάφερε να προηγηθεί με όμορφο σουτ του Σαίς το οποίο στην συνέχεια ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Εν τέλει, πήρε τους τρεις βαθμούς χάρις σε γκολ του Χιμένεθ, με την «αρμάδα» του Νούνο Εσπιρίτο να βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-7 και 9 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο μακροχρόνιος Γιόνι Κάστρο (μπακ).

Νιούκαστλ

Παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης παρόλα αυτά η Νιουκάστλ δεν μπόρεσε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σο στο 2ο λεπτό, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά των αντιπάλων και πραγματοποιώντας ένα κάκιστο τελευταίο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε τρία γκολ, έφυγε από την έδρα της χωρίς να κερδίσει κάτι. Στην 13η θέση πλέον η ομάδα του Στιβ Μπρούς με ρεκόρ 7-9 και 7 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας), Ρίτσι (μέσος) και Γκέιλ (επιθετικός), ερωτηματικό αποτελούν η ετοιμότητα των Ντάρλοου (τερματοφύλακας) και Χέιντεν (μέσος).