Γουλβς

Άλλη μία νίκη με το συνηθισμένο σκορ (1-0) κατάφερε να πετύχει η Γουλβς, στην έδρα της Άστον Βίλα. Αν και δεν έδειξαν το ίδιο καλό πρόσωπο σε σχέση με τις προηγούμενες αγωνιστικές, η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο καταφέρνει πλέον να παίρνει τους τρεις βαθμούς ακόμα και όταν η «αρμάδα» του δεν βρίσκεται σε καλή μέρα. Αυτό επιτεύχθηκε χάρις σε γκολ του Ντεντόκερ στο 62ο λεπτό. Έτσι, οι «λύκοι» βρίσκονται μία ανάσα από την πρώτη τετράδα, μόλις στο -2 με ρεκόρ 45-34 και 52 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ούτε γενικότερα απουσίες για τους γηπεδούχους.

Άρσεναλ

Εμφατική νίκη με 4-0 πήρε η Άρσεναλ, εντός έδρας απέναντι στην αδύναμη Νόριτς. Οι γηπεδούχοι αρχικά άνοιξαν το σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ στο  33ο λεπτό να εκμεταλλεύεται άριστα το λάθος του Κρουλ. Στην συνέχεια ο Τσάκα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ωραίο σουτ στο 37ο λεπτό ενώ και το δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος για τους «κανονιέρηδες» με τον Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκει ξανά δίχτυα και τον Σοάρες να σκοράρει τέσσερα λεπτά μετά το ντεμπούτο του. Πλέον η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-41 και 46 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Λένο (τερματοφύλακας), Μαρτινέλι (εξτρέμ) και Μάρι (στόπερ) ενώ θα απουσιάσουν επίσης και οι ημιβασικοί Οζίλ (μέσος) και Τσέιμπερς (αμυντικός).