Γουεστ Μπρομ

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Γουέστ Μπρομ, αυτή την φορά στην έδρα της Έβερτον με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος όπου κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Ντιανγκαρά ενώ έγιναν και πολλές φορές απειλητικοί προς την αντίπαλη εστία. Μία ανόητη ενέργεια του Γκιμπς ωστόσο άλλαξε τις ισορροπίες αφού πρώτα είχε προηγηθεί η ανατροπή για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπίλιτς έφερε ξανά το ματς στα ίσια έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Περέιρα ωστόσο, το αριθμητικό μειονέκτημα «στοίχισε» καθώς αφέθηκαν πολλοί κενοί χώροι από όπου και προήλθαν ακόμα τρία τέρματα. Αποκλεισμός και από την συνέχεια του Καραμπάο, στα πέναλτι απέναντι στην Γουότφορντ.

Εκτός οι σημαντικοί Ζοχορέ (επιθετικός) και Γκιμπς (αμυντικός).

Τσέλσι

Προσπάθησε με αντεπιθέσεις η Τσέλσι η οποία ωστόσο απέκτησε αριθμητικό μειονέκτημα και έτσι έχασε για ακόμα μία χρονιά από την Λίβερπουλ, αυτή την φορά εντός έδρας με 2-0. Ανόητο φάουλ του Κρίστενσεν στο 46ο λεπτό, άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του για κάτι παραπάνω από σαράντα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μέρος, δύο γκολ του Μανέ καθόρισαν το τελικό σκορ με το δεύτερο τέρμα να επιτυγχάνεται έπειτα από ολέθριο λάθος του Κεπά που ουσιαστικά έδωσε στο «πιάτο» το γκολ του Σενεγαλέζου επιθετικού. Προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του EFL Cup οι «μπλε» με 6-0 απέναντι στην Μπαρσνλεϊ και τον Χάβερτζ να πετυχαίνει χατ τρικ. Σημαντική η προσθήκη του Μεντί (τερματοφύλακας), αναμένεται να λύσει το πρόβλημα που υπάρχει κάτω από τα δοκάρια της ομάδας.

Εκτός οι σημαντικοί Κρίστενσεν (αμυντικός), Ζίγιεχ (επιθετικός) και Πούλισικ (επιθετικός). Δεν επηρεάζουν οι Γκίλμουρ (μέσος) και Φαν Γκίνγκελ (μέσος).