Γουεστ Μπρομ

Νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές κατάφερε να πάρει η Γουέστ Μπρομ, με το εκπληκτικό 5-2 στην έδρα της Τσέλσι. Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν δύο λεπτά αργότερα κάνοντας την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους με δύο γκολ του Περέιρα. Σωστό διάβασμα από τον Άλαρνταϊς με τον Ρόμπινσον να σκοράρει δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και τον Ντιανιέ να σκοράρει άλλο ένα. Σταθερά στη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς με ρεκόρ 25-59 και 21 βαθμούς.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του σημαντικού Ιβάνοβιτς (αμυντικός).

Σαουθάμπτον

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Σαουθάμπτον, με 3-2 εντός έδρας κόντρα στη Μπέρνλι. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση δεχόμενοι δύο γκολ στα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα. Από εκεί και έπειτα ανέβασαν τις γραμμές τους καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν με τους Άρμστρονγκ και Ινγκς στο 31ο και 42ο λεπτό αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος, η «αρμάδα» του Χάσενχατλ έκανε την ανατροπή με τον Ρέντμοντ στο 66ο λεπτό παίρνοντας τους τρεις βαθμούς. Ανέβηκαν στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «άγιοι» με ρεκόρ 39-53 και 36 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Γουόκερ Πίτερς (μπακ), σίγουρα εκτός παραμένουν οι Ομπαφέμι (επιθετικός), Ρομέου (μέσος) και Σμόλμποουν (μέσος).