Γουεστ Μπρομ

Ήττα με 2-1 δέχθηκε στην έδρα της Γουέστ Χαμ η Γουέστ Μπρομ. Βρέθηκε πίσω στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ισοφάρισε με τον Περέιρα στο 51ο λεπτό ενώ στην συνέχεια έδωσε πολύ χώρο στον αντίπαλο που σκόραρε εκ νέου στο 66ο λεπτό. Σταθερά εντός ζώνης υποβιβασμού βρίσκεται η ομάδα του Άλαρνταϊς και πιο συγκεκριμένα στην 19η θέση με ρεκόρ 15-43 και 11 βαθμούς. Μετά το ενδιαφέρον για τον Κινγκ της Μπόρνμουθ, η ομάδα του Άγγλου κόουτς κινείται πλέον και για την απόκτηση του Μπεντέκε.

Εκτός οι σημαντικοί Ντιανγκανά (μέσος) και Τάουνσεντ (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στην Τσέλτενχαμ ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου νικώντας με 3-1, κάνοντας την ανατροπή στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν άστοχη όμως και πάλι κατάφερε να πάρει τρίποντο, εντός έδρας απέναντι στην Άστον Βίλα με 2-0. Την λύση έδωσαν οι Σίλβα και Γκουντογκάν στο 79ο και 90ο λεπτό, σταθερά στην 2η θέση με ματς λιγότερο οι «πολίτες».

Θα απουσιάσουν οι σημαντικοί Αγκουέρο (επιθετικός) και Ντε Μπρούινε (μέσος). Εκτός και ο ημιβασικός Ακέ (αμυντικός), αμφίβολος με τις πιθανότητες υπέρ του ο βασικός Γουόκερ (μπακ).