Γουεστ Μπρομ

Σημαντική νίκη με 1-0, εντός έδρας κατάφερε να πάρει η Γουέστ Μπρομ απέναντι στη Μπράιτον. Στάθηκε αρκετά τυχερή η Γουέστ Μπρομ, άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Μπάρτλει στο 11ο λεπτό ενώ στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων σε μία παράξενη φάση και επιπλέον οι «γλάροι» κέρδισαν δύο πέναλτι τα οποία έστειλαν και τις δύο φορές στο δοκάρι. Σταθερά στη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Άλαρνταϊς με ρεκόρ 20-55 και 17 βαθμούς, στο -9 από τις θέσεις που οδηγούν στη σωτηρία.

Εκτός οι βασικοί Γκιμπς (αμυντικός), Αζάγι (αμυντικός) και Σνόντγκρας (μέσος).

Έβερτον

Τρίποντο ουσίας και όχι εντυπωσιασμού για την Έβερτον, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Σαουθάμπτον. Τα «ζαχαρωτά» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με όμορφη πάσα του Σίγκουρντσον και ψύχραιμο τελείωμα του Ριτσάρλισον. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες δεν πραγματοποίησαν πολλές επικίνδυνες φάσεις, ο Πίκφροντ χρειάστηκε μία φορά να επέμβει, στο 90ο λεπτό όπου και νίκησε τον Βέστεγκαρντ σε τετ α τετ. Πλέον, η ομάδα του Αντσελότι βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-33, έχοντας 43 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο βασικός Μίνα (αμυντικός) και ο μακροχρόνια απών Γκπαμπίν (μέσος), αμφίβολοι οι Ντέιβις (μέσος), Όλσεν (τερματοφύλακας), Κόουλμαν (μπακ) και Ροντρίγκεζ (μέσος). Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Ντελφ (μέσος) που θα είναι επίσης εκτός αποστολής.