Γουέστ Χαμ

Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-2 γνώρισε η Γουέστ Χαμ, στην έδρα της Νιουκάστλ. Όλα στραβά πήγαν στο πρώτο μέρος για την ομάδα του Μόγες. Στην ίδια φάση, δέχθηκε αυτογκόλ με τον Ντιόπ ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντόσον. Στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο βρισκόμενη με δύο τέρματα πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Ντιόπ και Λίνγκαρντ στο 73ο και 80ο λεπτό με το γκολ όμως που καθόρισε το σκορ να έρχεται δύο λεπτά αργότερα. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται τα «σφυριά» με ρεκόρ 53-42 και 55 βαθμούς.

Εκτός ο τιμωρημένος Ντόσον (αμυντικός) και οι τραυματίες Αντόνιο (επιθετικός) και Ράις (μέσος). Αμφίβολοι οι Κρέσγουελ (μπακ) και Μαζουακού (μπακ) που ωστόσο αναμένεται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή.

Τσέλσι

Κάκιστη η εικόνα της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» όπου και αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 απέναντι στην Μπράιτον. Καμία δημιουργία επιθετικά από τους παίκτες του Τούχελ που απείλησαν ελάχιστα την αντίπαλη εστία. Στα τελευταία λεπτά, λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να «κλέψουν» το τρίποντο παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, έχοντας δοκάρι και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Πλέον, η «αρμάδα» του Γερμανού τεχνικού ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-31 και 55 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την 5η Γουέστ Χαμ.

Αμφίβολος ο βασικός Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός), σίγουρα εκτός ο Κόβασιτς (μέσος).