Γουέστ Χαμ

Αν και παρατάχθηκε με πολλούς βασικούς εν τέλει έχασε από την Τότεναμ εντός έδρας με 3-1 και έτσι αποκλείστηκε από την συνέχεια του Λιγκ Καπ. Φοβερό Σον έκανε ότι ήθελε την προβληματική άμυνα των γηπεδούχων. Για το πρωτάθλημα τα «Σφυριά» έφεραν εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Λέστερ με 1-1 σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την πτώση του ελικοπτέρου του ιδιοκτήτη των γηπεδούχων. Στα του ματς η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό μετά από γκολ του στόπερ Μπαλμπουενά όμως η κόκκινη του Νόμπλ άλλαξε τις ισορροπίες και η Λέστερ κάνοντας ασφυχτικό πρέσινγκ σε όλο το δεύτερο μέρος βρήκε τελικά το γκολ στο τέλος με τον Ντιντί στο 89ο λεπτό. Η Γουέστ Χαμ πλέον βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-15 και 8 βαθμούς.

Τιμωρημένος ο Νομπλ, εκτός συνεχίζουν οι Σάντσεζ, Λανζίνι, Κάρολ και Γουίλσιρ ενώ όλη την σεζόν θα χάσει ο Γιαρμολένκο.

Μπέρνλι

Άλλο ένα διασυρμό υπέστη η Μπέρνλι αυτή την φορά εντός έδρας από την φορμαρισμένη Τσέλσι με σκορ 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής τη αναμέτρησης ο Μπάρκλει της Τσέλσι που κυριολεκτικά έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Μπέρνλι βάζοντα ένας γκολ και μοιράζοντας τρεις ασίστ. Καθόλου καλά δεν πατάει η ομάδα του Ντις, χρειάζονται επειγόντως αλλαγές. Πλέον η Μπέρνλι βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 10-21 και 8 βαθμούς. Δε θυμίζει σε τίποτα την περσινή ομάδα.