Γουέστ Χαμ

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Γουέστ Χαμ, στην έδρα της Νιουκάστλ, σε μία αναμέτρηση με πολλές φάσεις και πολλά γκολ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Αντόνιο να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας μόλις στο 4ο λεπτό με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται στο 17ο. Στο δεύτερο μέρος, τα «σφυριά» προηγήθηκαν εκ νέου με τον Σούτσεκ στο 65ο λεπτό με τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι απάντηση δύο λεπτά αργότερα καθορίζοντας το τελικό σκορ. Σταθερά στην 16η θέση η ομάδα του Μόγιες με ρεκόρ 40-58 και 31 βαθμούς.

Εκτός ο ημιβασικός Σνόντγκρας (μέσος), αμφίβολος ο βασικός Χάλερ (φορ).

Μπέρνλι

Ένα βαθμό απόσπασε και η Μπέρνλι, στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-1). Οι γηπεδούχοι αν και απειλήθηκαν πολλές φορές στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Ταρκόφκσι στο 43ο. Στο δεύτερο μέρος, η πίεση των φιλοξενούμενων τελικά απέδωσε «καρπούς», με το γκολ του Έβαν στο 80ο λεπτό να δίνει από ένα βαθμό σε κάθε ομάδα. Η «αρμάδα» του Ντάις βρίσκεται πλέον στην 9η θέση με ρεκόρ 37-46 και 46 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των πολλών μακροχρόνιων.