Γουέστ Χαμ

Επέστρεψε στις κακές εμφανίσεις η ομάδα του Πελεγκρίνι που αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Χάντερσφιλντ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό έπειτα από όμορφο σουτ του Πρίτσαρντ έξω από την περιοχή στην γωνία του απροετοίμαστου Φαμπιάνσκι. Η Χάντερσφιλντ συνέχισε την πίεση στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να πετύχει άλλο γκολ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κυρίως ένας μονόλογος της Γουέστ Χαμ. Η έλευση του Τσιτσαρίτο στον αγωνιστικό χώρο σήμανε και την αντεπίθεση για την ομάδα από το Λονδίνο. Σπαταλήθηκαν πολλές φάσεις αλλά τελικά το γκολ ήρθε στο 74ο λεπτό έπειτα από σουτ του φορμαρισμένου Φελίπε Άντερσον. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Πελεγκρίνι με ρεκόρ 14-18 και 12 βαθμούς.

Συνεχίζουν τα πολλά προβλήματα τραυματισμών για τους Λονδρέζους. Πιο συγκεκριμένα εκτός συνεχίζει ο τραυματίας Φρέντερικ (αμυντικός) και ο Λανζίνι (μέσος) ο οποίος ταλαιπωρείται ακόμα από το καλοκαίρι. Χάνει όλη την σεζόν ο σημαντικός Γιαρμολένκο (επιθετικός) καθώς και οι Σάντσεζ( αμυντικός) και Ρέιντ (αμυντικός) θα αργήσουν να επιστρέψουν. Επιστρέφουν στο κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων οι Γουίλσιρ και Κάρολ.

Μάντσεστερ Σίτι

Συνέχισε το αήττητο σερί της η Μάντσετερ Σίτι η οποία νίκησε με 3-1 την μισητή Γιουνάιτεντ στο «Etihad Stadium». Οι γηπεδούχοι από την πρώτη στιγμή στο ματς έψαξαν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα στην αναμέτρηση και το εν τέλει το βρήκαν νωρίς στην αναμέτρηση και πιο συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μπερνάντο και σουτ του Νταβίντ Σίλβα. Στην συνέχεια το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο όμως η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκε πάλι δυνατά στην αναμέτρηση με τον Αγκουέρο να σκοράρει με όμορφο σουτ στο 48ο λεπτό. Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να ανακάμψει και μείωσε με πέναλτι στου Μαρσιάλ στο 58ο λεπτό. Οι «Πολίτες» δεν είχαν πει ακόμα όμως τον τελευταίο λόγο με τον Γκουντογκάν να σκοράρει στο 86ο λεπτό και να χαρίζει μία άνετη νίκη στους γηπεδούχους. Σταθερά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας η Μάντσεστερ Σίτι με ρεκόρ 36-5 και 32 βαθμούς.

Εκ νέου τραυματίας ο Μεντί (αμυντικός), σταθερά εκτός ο Οταμέντι (αμυντικός) ενώ ο Ντε Μπρούινε (μέσος) θα επιστρέφει σε δύο εβδομάδες.