Γουέστ Χαμ

Σε ένα «τρελό» ματς, η Γουέστ Χαμ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, με 3-3 στην έδρα της Τότεναμ. Η ομάδα του Μόγες, ήταν απογοητευτική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης όπου και δέχθηκε τρία τέρματα στα πρώτα δεκαέξι λεπτά. Στο δεύτερο μέρος, όσο περνούσε η ώρα, πίεζε ακόμα περισσότερο. Έφτασε αρχικά στην μείωσε με το γκολ του Μπαλμπουενά και το αυτογκόλ του Σάντσεζ ενώ στο 94ο λεπτό, ο Λαντσίνι με ένα φοβερό βολέ έξω από την περιοχή στο δεξί παραθυράκι της εστίας καθόρισε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Πλέον τα «σφυριά» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-7 και 7 βαθμούς.

Αντόνιο (επιθετικός) και Αλέ (επιθετικός) αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα στις προηγούμενες προπονήσεις ωστόσο δεν αναμένεται να μείνουν εκτός αποστολής.

Μάντσεστερ Σίτι

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Σίτι θύμισε κάτι από την ομάδα των προηγούμενων χρόνων κάνοντας την ανατροπή, νικώντας στην πρώτη αγωνιστική του Champions League με 3-1, εντός έδρας την Πόρτο. Στα του πρωταθλήματος, παρουσίασε καλό πρόσωπο καταφέρνοντας να νικήσει με το «φτωχό» 1-0 την Άρσεναλ στο «Έτιχαντ». Σκόρερ του νικητήριου τέρματος ο Στέρλινγκ, το σκορ θα μπορούσε να είναι πιο μεγάλο αν οι παίκτες του Γκουαρντιόλα δεν ήταν απελπιστικά άστοχοι στο δεύτερο μέρος. Στην 11η θέση βρίσκονται οι «πολίτες» με ρεκόρ 7-7 και 7 βαθμούς.

Θα λείψει για περίπου έναν μήνα ο Γκαρμπιέλ Ζεζούς (επιθετικός), απών και ο σημαντικός και επιρρεπής στους τραυματισμούς Μεντί (μπακ). Πρόβλημα προέκυψε και με τον βασικό Φερναντίνιο (μέσος), δεν είναι στο 100% των δυνατοτήτων οι Ντε Μπρούινε (μέσος) και Ακέ (αμυντικός) ωστόσο αναμένεται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή.