Γουέστ Χαμ

Καλό παιχνίδι για ακόμα μία αγωνιστική κατάφερε να πραγματοποιήσει η Γουέστ Χαμ η οποία πήρε άλλη μία νίκη, αυτή την φορά με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην άκρως ποιοτική Άστον Βίλα. Η ομάδα του Μόγες κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 20 λεπτό με όμορφη κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ο ρυθμός έπεσε με την ισοφάριση να έρχεται στο 25ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ του Γκρίλις. Τα «σφυριά» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία λέξη, καταφέρνοντας να βρουν και πάλι γκολ με τον Μπόουεν στο 46ο λεπτό. Έχασε πέναλτι ο Γουότκινς, ακυρώθηκε γκολ στο 93ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, πλέον οι Λονδρέζοι βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-11 και 17 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο θετικός στον Covid-19 Γιαρμολένκο (μέσος), απουσία που ωστόσο δεν επηρεάζει τα πλάνα του Μόγες. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Αντόνιο (επιθετικός) που θα απουσιάσει επίσης.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Της στοίχισε η απουσία του Φρεντ και έτσι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν για τον θεσμό του Champions League. Βρέθηκε πίσω η ομάδα του Σόλσκιερ, έφτασε στην ισοφάριση με σουτ του Ράσφορντ πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, ο Μαρσιάλ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με την συνέχεια να μην είναι ιδανική και τους Μαρκίνιος και Νειμάρ να σκοράρουν. Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στον όμιλο, η Μάντσεστερ βρίσκεται σε τριπλή ισοβαθμία με Λειψία και Παρί. Στα του πρωταθλήματος, πήγε στο ημίχρονο με 2-0 πίσω απέναντι στην Σαουθάμπτον με την είσοδο του Καβάνι να κρίνεται καθοριστική και τον Ουρουγουανό επιθετικό σε συνεργασία με τον Φερνάντες να κάνουν την ανατροπή και να δίνουν την νίκη με 3-2 στους «κόκκινους διαβόλους» που πλέον βρίσκονται στην 9η θέση με ρεκόρ 16-16 και 16 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι Σο (μπακ) και Τζόουνς (αμυντικός), έχει ενοχλήσεις ο βασικός Ράσφορντ (επιθετικός) ο οποίος ωστόσο όπως όλα δείχνουν αναμένεται να βρίσκεται κανονικά στο αρχικό σχήμα.