Γουέστ Χαμ

Έδειξε ότι άφησε πίσω της την ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έτσι η Γουέστ Χαμ κατάφερε να επιστρέψει και πάλι στα τρίποντα, με 2-1 στην έδρα της Λιντς. Αν και έμεινε πίσω με πέναλτι του Κλιχ, βρήκε την ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Σούτσεκ στο 25ο λεπτό ενώ το γκολ της ανατροπής ήρθε στο 80ο λεπτό με κεφαλιά του Ογκμπόνα και αφού η ομάδα του Μόγες πίεζε ασφυκτικά. Θετικότατος ο Μπενραχμά που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός με την ομάδα, τα «σφυριά» βρίσκονται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-15 και 20 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνει για πολύ καιρό ακόμα ο βασικός Μαζουακού (μπακ), επιστρέφει ωστόσο δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος ο σημαντικός Αντόνιο (επιθετικός).

Κρύσταλ Πάλας

Μπόρεσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας η Κρίσταλ Πάλας, απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό και φορμαρισμένο αντίπαλο όπως είναι η Τότεναμ με 1-1, εντός έδρας. Παρουσία φιλάθλων, δεν παρουσιάστηκε πλήρως ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος και δίκαια βρέθηκε πίσω. Ανέβασε την ένταση της πίεσης της στο δεύτερο μέρος, έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Σλούρπ εν τέλει να βρίσκει το γκολ από κοντινή απόσταση στο 81ο λεπτό. Χρειάστηκε η εντυπωσιακή απόκρουση του Γκουαίτα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντάιερ στο 93ο λεπτό για να πάρει τον έναν βαθμό η ομάδα του Χότζον, που πλέον βρίσκεται στην 11η θέση με ρεκόρ 18-17 και έχοντας 17 βαθμούς.

Αμφίβολος ο σημαντικός Μίτσελ (αμυντικός) που έχει ένα κρύωμα, παραμένουν εκτός οι Φέργκιουσον (αμυντικός), Χένεσει (τερματοφύλακας), Κέλι (αμυντικός) και Γουίκαμ (επιθετικός).