Γουέστ Χαμ

Έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη η Γουέστ Χαμ η οποία κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-1 και παράλληλα να εξασφαλίσει την σωτηρία της. Σε ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, ο Αντόνιο σκόραρε ξανά στο τελευταίο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έπειτα από ανόητο χέρι του Πογκμπά. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας για ακόμα μία αναμέτρηση ήταν εξαιρετική και έτσι η ομάδα του Μόγιες βρίσκεται πλέον στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 48-61 και 38 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Σνόντγκρας (μέσος), αμφίβολοι οι βασικοί Μπόουεν (μέσος) και Κρέσγουελ (μπακ) καθώς και ο Φρέντερικς (μπακ).

Αστον Βίλα

Νίκη που την έφερε εκτός ζώνης υποβιβασμού κατάφερε να πετύχει η Άστον Βίλα, εντός έδρας με 1-0 απέναντι στην Άρσεναλ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το «μαχαίρι στα δόντια» και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με όμορφο σουτ του Τρεζεγκέ στο 27ο λεπτό. Στην συνέχεια έπαιξαν σωστή άμυνα χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο και έτσι η ομάδα του Νταν Σμιθ πλέον βρίσκεται στην 17η θέση με ρεκόρ 40-66 και 34 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ελ Μοχαμάντι (επιθετικός), Ένχελς (στόπερ), Χίτον (τερματοφύλακας) και Γουέσλει (επιθετικός).