Γουέστ Χαμ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Γουέστ Χαμ, αυτή την φορά με 1-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Είχε πολλές φάσεις το συγκεκριμένο παιχνίδι, σίγουρα θα μπορούσαμε να δούμε ένα μεγαλύτερο σκορ από τις δύο ομάδες. Πολύ καλή εμφάνιση για τον Ράις που ήταν κυρίαρχος στον χώρο της μεσαίας γραμμής, το γκολ κατάφερε να πετύχει με πανέμορφο σουτ ο Αλέ στο 56ο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες του Μόγες δεν έδειξαν να έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη τον Ιβοριανό στράικερ καθώς δεν του έδωσαν σε πολλές φάσεις την μπάλα ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση. Πλέον τα «σφυριά» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-10 και 14 βαθμούς.

Επιστρέφει ο βασικός Αντόνιο (φορ), εκτός παραμένει ο ημιβασικός Γιαρμολένκο (μέσος).

Αστον Βίλα

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Άστον Βίλα, από την Μπράιτον με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με όμορφο γκολ του Γουέλμπεκ, έφτασε στην ισοφάριση με τέρμα του Κονσά στο 47ο λεπτό έχοντας χάσει πολλές ευκαιρίες το προηγούμενο διάστημα ωστόσο δέχθηκε και πάλι γκολ με τον Μαρτς στο 56ο λεπτό, μην έχοντας αυτή την φορά απάντηση. Ή του ύψους ή του βάθους οι εμφανίσεις της ομάδας του Σμιθ τον τελευταίο καιρό, οι «χωριάτες» βρίσκονται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-11 και 15 βαθμούς.

Οριστικά εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Χίτον (τερματοφύλακας), Γουέσλει (επιθετικός), Ένχελς (αμυντικός) και Μπάρκλει (μέσος). Αμφίβολοι οι αναπληρωματικοί Ντέιβις (μέσος) και Γκίλμπερτ (αμυντικός), έτοιμος να αγωνιστεί ο Τραορέ (επιθετικός).