Γκλάντμπαχ

Εμφανώς επηρεασμένη από το προηγηθέν στραπάτσο από τη Λεβερκούζεν, δε μπόρεσε να επιτεθεί ορθολογικά στη Βρέμη και πρέπει να έμεινε ικανοποιημένη από το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) απέναντι στην πιο δυναμική Βέρντερ. Για δεύτερο λοιπόν συνεχόμενο παιχνίδι τα Πουλάρια έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό αλλά οφείλουν να ορθοποδήσουν άμεσα καθώς κινδυνεύουν τα τεθούν εκτός μάχης στη διεκδίκηση για την τετράδα και το Τσάμπιονς Λιγκ. Εσχάτως πάντως η Μπορούσια αντιμετωπίζει γενικότερο πρόβλημα στην επίθεση, κάτι που δε μας είχε συνηθίσει στην προ κορωνοιού εποχή.

Τιμωρημένος ο Γιάνκτσκε (Α), αμφίβολοι οι Στρομπλ (Μ) και Εμπολό (Ε).

Ουνιόν Βερολίνου

Κάπως βελτιωμένη την είδαμε στο παιχνίδι με τη Μάιντζ μεσοβδόμαδα, όχι όμως τόσο ώστε να διεκδικήσει σοβαρά το τρίποντο. Δεδομένου και του αριθμητικού μειονεκτήματος επί 50 αγωνιστικά λεπτά μάλιστα, η Ουνιόν έδωσε έμφαση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο αρκούμενη στην ισοφάριση του Ίνγκβαρτσεν νωρίτερα και εν τέλει στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1), τον πρώτο κερδισμένο μετά από τρεις ήττες. Πέντε πλέον τα παιχνίδια χωρίς τρίποντο για τους πρωτευουσιάνους που βλέπουν την απόσταση από την τελευταία τριάδα να μειώνεται στους 4 βαθμούς και σιγά σιγά να αγχώνονται περισσότερο.