Γκιμαράες

Πολύ σημαντική νίκη με 2-0 κατάφερε να πάρει η Γκιμαράες, στην έδρα της Άβες. Έγινε πολλές φορές απειλητική και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ντέβιντσον στο 65ο λεπτό. Ο Αντρέ συμπλήρωσε τον πίνακα των σκόρερς στο 78ο λεπτό και έτσι πλέον η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-24 και 31 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Τοντέλα

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Τοντέλα, εντός έδρας με 2-1 από την Ρίο Άβε. Ματς με πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες ,και τα τρία γκολ της αναμέτρησης ήρθαν στο δεύτερο μέρος. Ξεχώρισε ο ποιοτικός Πέδρο που κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι στο 82ο λεπτό, μοιραίο το δίδυμο των Άλβες και Σαμπάιο που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει των κίνδυνο στα δύο γκολ. Στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η «αρμάδα» του Γκονζάλεζ με ρεκόρ 19-27 και 24 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Φερέιρα (αμυντικός) και Ταβάρες (μέσος).