Γκιμαράες

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε στην έδρα της Μπενφίκα η Γκιμαράες στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Βιειρά πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Τοντέλα με τελικό σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να βρουν τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, «κλειδώνοντας» από νωρίς ουσιαστικά τη νίκη. Πλέον η «αρμάδα» του Πορτογάλου κόουτς βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-8 και 9 βαθμούς.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του αναπληρωματικοί Αζίζ (μέσος).

Πάκος Φερέιρα

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Πάκος Φερέιρα, εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην Άβες. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα στο δεύτερο μέρος με τα γκολ των Τανκιέ και Ντιαμπί στο 59ο και 81ο λεπτό αντίστοιχα. Παρόλη την νίκη, η ομάδα του Μιγκέλ βρίσκεται σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-13 και 4 βαθμούς.

Αμφίβολος ο αναπληρωματικός Γκετούλιο (επιθετικός).