Γκιμαράες

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Γκιμαράες, εντός έδρας απέναντι στην Άρσεναλ για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ. Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τους γηπεδούχους που πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση, «γλυτώνοντας» ωστόσο στο τελευταίο λεπτό της ήττα με γκολ του Ντουάρτε στο 91ο λεπτό. Ισόπαλη με το ίδιο σκορ και στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά στην έδρα της Μορεϊρένσε. Η «αρμάδα» του Βιειρά βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 19-12 και 16 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των πολλών μακροχρόνιων.

Μπράγκα

Νίκη ψυχολογίας κατάφερε να πάρει η Μπράγκα, εντός έδρας απέναντι στην Μπεσίκτας με 3-1 για το Γιουρόπα Λιγκ. Καταπληκτικοί εμφάνιση από τους γηπεδούχους, εκμεταλλεύτηκαν άριστα τους ανοιχτούς χώρους που άφησαν οι Τούρκοι. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, παρότι η Φαμαλικάο έπαιζε για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο, η ομάδα του Σα Πίντο δεν είχε καλή αμυντική λειτουργία δεχόμενη δύο γκολ σε μία αναμέτρηση όπου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Στην 11η θέση βρίσκονται σταθερά οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 12-15 και 12 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένει ο Χασάν (επιθετικός).