Γκιμαράες

Για ακόμα έναν αγώνα δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τρίποντο η Γκιμαράες η οποία αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, κατάφερε να προηγηθεί με τον Εστουπινάν στο 23ο λεπτό όμως δέχθηκε την ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα. Για ακόμα ένα ματς υπήρχαν πολλά αμυντικά κενά για τους φιλοξενούμενους καθώς δέχθηκαν το γκολ που καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης στο 62ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Ενρίκες βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-21 και 32 βαθμούς.

Σταθερά εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι Αμοά (μέσος), Τζόναταν (τερματοφύλακας) και Μασκαρένας (αμυντικός).

Μποαβίστα

Επιτέλους νίκη για τη Μποαβίστα, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Μορεϊρένσε. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο ματς, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο χάρις σε γκολ του Γκόμεζ στο 52ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα έκαναν διαχείριση του σκορ δίνοντας την μπάλα στον αντίπαλο, παίζοντας σκληρή άμυνα. Έτσι, η ομάδα του Φερέιρα κράτησε το μηδέν στην άμυνα, πλέον  ανέβηκε στην κατάταξη του βαθμολογικού πίνακα καθώς βρίσκεται στη 17η θέση με ρεκόρ 20-32 και 18 βαθμούς, σε ισοβαθμία με τη Φαρένσε που βρίσκεται στη 15η θέση.

Εκτός παραμένει ο μακροχρόνια απών Ρεισίνιο (μέσος).