Γκιμαράες

Εύκολο έργο είχε στο Λιγκ Καπ η Γκιμαράες, νικώντας με 2-0 στην έδρα της Κοβίλα. Στα του πρωταθλήματος, «αυτοκτόνησε» κόντρα στην Αρούκα, μένοντας στην ισοπαλία με 2-2. Αν και προηγήθηκε με δύο τέρματα παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, δεν κατάφερε να καλύψει τα αμυντικά κενά στα τελευταία είκοσι λεπτά, δεχόμενη ισάριθμα τέρματα.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή απουσίες.

Μπενφίκα

Εύκολο βράδυ είχε η Μπενφίκα η οποία πήρε εντός έδρας τρίποντο, με 3-1 κόντρα στην Μπενφίκα, Προηγήθηκε στο 14ολ λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 32ο ωστόσο από εκεί και έπειτα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό στην αναμέτρηση με τους Νούνεζ και Βάιγκλ να χαρίζουν την νίκη. Συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα οι «αετοί», στο +4 από την 2η Πόρτο.

Εκτός οι σημαντικοί Αλμέιδα (αμυντικός), Σεφέροβιτς (επιθετικός) και Ράντονιτς (μέσος).