Γκιμαράες

Παρότι πραγματοποίησε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση, η Γκιμαράες δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Μπελενένσες με το τελικό 1-1 να αφήνει μία «πικρή» γεύση. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Τειχέιρα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος συνέχισαν να πιέζουν δίχως όμως να καταφέρουν να βρουν κάποιο τέρμα το οποίο θα τους χάριζε και την νίκη. Πλέον η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-28 και 39 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Αντρέ (μέσος) και Πέδρο Ενρίκε (αμυντικός).

Μορεϊρένσε

Την πρώτη της ήττα μετά από εφτά αγωνιστικές δέχθηκε η Μορεϊρένσε με 1-0, εντός έδρας από την Ρίο Άβε. Δεν παρουσίασαν ανταγωνιστική εικόνα οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 36ο λεπτό δίχως ποτέ να γίνουν τόσο απειλητικοί ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση. Σταθερά στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Σόαρες με ρεκόρ 35-33 και 33 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν απουσίες για τους φιλοξενούμενους.