Γκιμαράες

Για άλλη μία αγωνιστική η Γκιμαράες δεν κατάφερε να νικήσει. Αυτή την φορά, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Ρίο Άβε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε και στην συνέχεια έχασε σωρεία ευκαιριών μπροστά από την αντίπαλη εστία και με την Ρίο Άβε να παίζει με 10 παίκτες. Πλέον η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-6 και 3 βαθμούς.

Πέρα των μακροχρόνιων απουσιών, θα λείψουν οι σημαντικοί Ολά (μέσος) και Ντάβιντσον (μέσος).

Άβες

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Άβες, αυτή την φορά από την Φαμαλικάο, εντός έδρας με σκορ 3-2. Οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο αντίπαλος έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28ο λεπτό, έδειξαν για ακόμα μία φορά τα πολλά αμυντικά κενά που κατέχουν ενώ όταν άρχισαν ουσιαστικά να δημιουργούν φάσεις το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με το γκολ του Καράμπα στο 100ο λεπτό. Στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ινάκιο με ρεκόρ 7-11 και 3 βαθμούς.