Γιουβέντους

Προέρχεται από μία από τις ευκολότερες φετινές της νίκες καθώς πέρασε από το Ένιο Ταρντίνι με το ευρύ 0-4 επί της Πάρμα βρίσκοντας από δύο γκολ σε κάθε 45 λεπτο. Δύο φορές σκόραρε ο φορμαρισμένος Κριστιάνο Ρονάλντο, από μία οι Μοράτα και Κουλουσέφσκι σε μία βραδιά που κύλησε ιδανικά καθώς ούτε η άμυνα αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τους γηπεδούχους. Οι μπιανκονέρι επέστρεψαν στις νίκες μετά την ισοπαλία κόντρα στην Αταλάντα αλλά η απόσταση από τις Μίλαν και Ίντερ παρέμεινε στους 4 και 3 βαθμούς αντίστοιχα, οπότε η νίκη απόψε είναι μονόδρομος. 4-2-0 με 3 under-3 over φέτος στο Τορίνο για τη Μεγάλη Κυρία.

Εκτός οι Κιελίνι (Α) και Αρτούρ (Μ).

Φιορεντίνα

Βρέθηκε να χάνει μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με την Ελλάς Βερόνα στο Αρτέμιο Φράνκι, όμως πριν από τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα έφερε το ματς στα ίσα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Βλάοβιτς. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες δεν πήραν περιττά ρίσκα και χωρίς να επιδιώξουν κάτι παραπάνω, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις για το τελικό 1-1. Ούτε τώρα ήρθε το πρώτο τρίποντο μετά την αλλαγή στον πάγκο των βιόλα και την έλευση του Πραντέλι, μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη η Φιορεντίνα. Απογοητευτική η εικόνα των βιόλα μακριά από την Τοσκάνη (0-2-4 με 3 under- 3 over).