Γεωργία

Η Γεωργία κατέκτησε στην τρίτη αγωνιστική των προκριματικών τον πρώτο της βαθμό στον δεύτερο Όμιλο καθώς απέδρασε με την ισοπαλία (1-1) από την Ελλάδα. Με το σπαθί τους μάλιστα οι Καυκάσιοι έφυγαν με βαθμολογικό όφελος καθώς έπαιξαν έξυπνα και διαβασμένα κλείνοντας τους χώρους στους γηπεδούχους, ενώ παράλληλα υπήρξαν αρκετά απειλητικοί. Μάλιστα η Γεωργία βρήκε και το ψυχικό σθένος να αντιδράσει στο τυχερό ελληνικό προβάδισμα από αυτογκόλ στο 76ο λεπτό ισοφαρίζοντας στο τελικό σκορ μόλις δύο λεπτά αργότερα με το τέρμα του Κβαρατσκέλια και απόψε αποσκοπεί να πάρει στο Μπατούμι και το πρώτο της τρίποντο.

Τιμωρημένος ο Σενγκέλια (Μ), τραυματίες οι Λομπζανίτζε (Μ) και Παντσουλαία (Ε).

Κόσοβο

Πρόκειται προφανώς για μία νεοσύστατη και αδύναμη ομάδα που προσπαθεί να μαζέψει παραστάσεις και να φανεί όσο το δυνατόν ανταγωνιστική, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε πως πρόκειται για μία από τις φτωχότερες χώρες της Ευρώπης με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δύσκολο το ξεκίνημα στον Όμιλο για τους Κοσοβάρους που μετρούν δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, το 3-0 από τη Σουηδία ακολούθησε ακόμα μία τριάρα, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Ισπανία με το τιμητικό σκορ 3-1, σημαντική στιγμή το γκολ του Χαλίμι καθώς επρόκειτο στην ουσία για την μοναδική καλή στιγμή που δημιούργησε η φιλοξενούμενη ομάδα σε ολόκληρο το παιχνίδι.