Γάνδη

Eμφανώς βελτιωμένη στην έδρα της Σαρλερουά την περασμένη Κυριακή, κατάφερε να σκοράρει σε ιδανικό σημείο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνο με τον Μπουκαρί, αμύνθηκε σωστά στην επανάληψη και πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο (0-1) ουσίας και ψυχολογίας καθώς τρέχει να μαζέψει βαθμολογικά το κακό της ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Κακό όμως είναι και το ξεκίνημα της στους Ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ αφού με τη συμπλήρωση 3 αγωνιστικών και την ήττα (2-1) στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα παραμένει ουραγός χωρίς κερδισμένο βαθμό, γεγονός που καθιστά το αποψινό παιχνίδι must win.

Eκτός οι Γιάρεμτσουκ (Μ) και Ντε Μπρόινε (Μ), μάλλον και ο φορ Ντεπουάτρ.

Ερυθρός Αστέρας

Η ασταμάτητη πορεία του Ερυθρού Αστέρα συνεχίστηκε και στη δύσκολη έδρα της Βοιβοντίνα σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Γκάιτς και Μπεν (πέναλτυ) και φτάνοντας σε ακόμα μία νίκη (0-2) που του επέτρεψε να διατηρήσει την απόσταση των 9 βαθμών από την Παρτιζάν που πλέον είναι η βασική διώκτρια. Η προηγούμενη νίκη επί της Γάνδης στο Βελιγράδι εν τω μεταξύ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους Σέρβους εν όψει και του αποψινού παιχνιδιού αφού έχουν συγκεντρώσει έξι βαθμούς και σαφέστατα δείχνουν σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τους Βέλγους αλλά και τη Σλόβαν Λίμπερετς.

Τιμωρημένος είναι ο βασικός χαφ Σανόγκο.