Γαλλία

Έφυγε νικήτρια από τη Στοκχόλμη με σκορ 0-1 χάρη σε ένα γκολ του σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμαίν Κιλιάν Εμπαπέ που σημειώθηκε σε ιδανικό χρονικό σημείο (τέλος του πρώτου ημιχρόνου) χωρίς να θαμπώσει με την απόδοση της κόντρα στη Σουηδία. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αντουάν Γκριεζμάν αστόχησε από το σημείο του πέναλτυ επιβεβαιώνοντας τη φτωχή αγωνιστική του φόρμα, ωστόσο η απώλεια αυτή δεν κόστισε στους τρικολόρε που μπήκαν με το δεξί στη διοργάνωση. Οι Γάλλοι θα δώσουν τον πρώτου τους αγώνα επί γαλλικού εδάφους και θα επιδιώξουν μία εμφατική νίκη, κατ' αναλογία της επικράτησης τους στον τελικό του Μουντιάλ του 2018.

Θετικοί στον κορωνοιό οι μέσοι Ντομπελέ, Αουάρ και Πογκμπά που δεν υπολογίζονται απόψε, απώλεια της τελευταίας στιγμής ο επιθετικός Εμπαπέ.

Γαλλία (3-4-3) : Hugo Lloris - Dayot Upamecano, Raphael Varane, Clement Lenglet - Leo Dubois, N'Golo Kante, Adrien Rabiot, Ferland Mendy - Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, Anthony Martial

Κροατία

Από την άλλη πλευρά, η Εθνική Κροατίας προέρχεται από κάκιστη εμφάνιση και βαριά ήττα στην Πορτογαλία με το τελικό σκορ να φτάνει στο 4-1 και να μαρτυρά γλαφυρά τη γενική εικόνα του παιχνιδιού. Οι ποδοσφαιριστές του Ντάλιτς απώλεσαν κατά κράτος τις μάχες στο κέντρο, επέτρεψαν ουκ ολίγες ευκαιρίες προς τα καρέ τους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να σκοράρουν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με προσπάθεια του Πέτκοβιτς. Ο Κροάτης τεχνικός θα πραγματοποιήσει δομικές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα με βάση τα ρεπορτάζ, ωστόσο έχει να αντιμετωπίσει απουσίες βασικών κρίκων της εθνικής ομάδας και το έργο του φαντάζει πολύ δύσκολο.

Δεν υπολογίζονται για αδιευκρίνιστους λόγους οι Μόντριτς (Μ) και Ράκιτιτς (Μ), τραυματίας ο αμυντικός Πόνγκρασιτς.